logo
Biyografi
Sadi Cesuroğlu

1981 yılında Denizli’nin Acıpayam ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Denizli’de tamamladı.
Orta Asya’dan günümüze kadar varlığını sürdürebilmiş olan, Anadolu’da icra eden sayısının çok az kaldığı ve ‘’şelpe’’ tekniğinin de atası olan, ‘’üç telli’’tırnak curasını babası Mehmet Cesuroğlu’nun icra etmesi,abisi Salih Cesuroğlu’nun Ege Üniversitesi Konservatuarı mezunu olması ve ablası Gülay Cesuroğlu’nun da bağlama ve ses sanatçısı olması müzik hayatının başlamasında etkili oldu. 1997–2004 yılları arasında Denizli Hacı Bektaş-ı Veli Derneğinde bağlama eğitmenliği yaptı. Başta Ege bölgesi olmak üzere yurt çapında birçok konserler verdi. Bağlama eğitmenliğine devam ederken dernek çatısı altında kurduğu Türk Halk Müziği korosu ile konserler verdi. Bunun yanında Güzel Sanatlar Liselerine, Müzik bölümlerine ve konservatuarlara öğrenciler yetiştirdi. Sivil toplum örgütleri ve derneklerin düzenlemiş olduğu ‘Türk Halk Müziği ve Bağlama’ konulu söyleşilere konuşmacı olarak katılarak, bilgi ve birikimlerini insanlarla paylaştı.

1999 yılında beş kişiden oluşan ‘’Grup Yol’’u kurdu. Bu grupla birlikte Halk müziğinin önemli isimlerinden ’’Selda Bağcan’’ ile 2002–2004 yılları arasında konserler verdi.

2007 Mayıs ayında günümüzün Türk Halk müziği ustalarından ‘’Musa Eroğlu’’ TRT İzmir Radyosu sanatçısı ‘’Makbule Kaya’’ Grup Çığ solisti ‘’Oğuz Aksaç’’ ile düet yaptığı ‘’Grup Yol ’’ ismi altında bir albüm yaptı.Bu albüme 4 klip çekildi. İlk klip ‘dağlar aştım’ isimli parçasına,ikinci klibi Musa eroğlu ile düet ‘sevgi yetmiyor’isimli parçasına,üçüncü klibi ‘azime’isimli ege türküsüne ve dördüncü klip ‘ovalar’isimli ege türküsüne çekilerek kral tv.başta olmak üzere birçok ulusal kanalda yayınlanmıştır.

Dünden bugüne ikibin yıl geçirmiş kültür mirasımız Türk Halk Müziğimizi gelecek kuşaklara aktarmayı görev bilen Sadi Cesuroğlu halen çalışmalarını Denizli’de açtığı ‘’ Grup Yol Müzik Merkezi’’nde sürdürmektedir.